Posiłki wegańskie całkowicie eliminują spożywania mięsa, wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a także nabiału w tym jajek. Właśnie z uwagi na wyeliminowanie mięsa i nabiału wiele osób zastanawia się czy taka dieta jest bezpieczna dla zdrowia. W diecie wegetariańskiej spożywanie produktów mięsnych jest mocno ograniczone, w przeciwieństwie do wegańskiej nie jest to dieta aż tak restrykcyjna. Zdaniem lekarzy dietę wegańską trzeba prowadzić bardzo odpowiedzialnie stosując się do zaleceń dietetyków wtedy będzie ona bezpieczna dla organizmu. Stosowanie żywienia wegańskiego zdaniem ekspertów pomaga w zwalczaniu wielu schorzeń i oczywiście prowadzi do pozbycia się nadwagi.
Weganizm jest obecnie bardziej popularny, a nawet modny coraz więcej osób stara się szukać zdrowego stylu życia, który będzie dla nich odpowiedni. Warto zaznaczyć , że dietę wegańską nie każdy może stosować. W niektórych przypadkach może ona źle wpływać na ogólny stan stan zdrowia, a przy pewnych schorzeniach może okazać się niebezpieczna. Dieta wegańska na pewno chroni przed nadwagą jest skuteczna w obniżeniu ciśnienia i w chorobach układu krążenia, a także w cukrzycy, kamicy żółciowej, hemoroidów i zaparć, a także wspomaga leczenie nowotworu jelita grubego i płuc.
Dieta wegańska jest oparta na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego począwszy od ryżu, owsa, prosa, żyta, pszenicę, a także proso do warzyw i owoców weganie spożywają także grzyby, orzechy, oraz mleko sojowe i ryżowe. W ich jadłospisie można znaleźć też glony morskie czy sery twarogowe wykonane z mleka sojowego. Dieta wegańska dopuszcza używanie niewielkich ilości cukru i miodu można też pić czarną kawę. Znawcy diety wegańskiej wskazują, że niektóre produkty powinny być spożywane na surowo lub po lekkim obgotowaniu w przeciwnym razie tracą cenne witaminy i substancje mineralne.
W przypadku kiedy dieta wegańska nie jest prowadzona w sposób prawidłowy może przyczynić się do wielu niedoborów witaminowych, a co za tym idzie spadku witalności. Przy braku odpowiedniej ilości białka wystąpią braki witaminy B12 i witaminy D oraz cynku, wapnia, żelaza. W skrajnych przypadkach może wystąpić anemia, a także zaburzenia neurologiczne, biegunki, osteoporoza, zaburzenia miesiączkowania. W przypadku dzieci w wyniku zbyt dużej ilości błonnika w diecie może dojść nawet do niedorozwoju fizycznego i umysłowego. Dlatego tak bardzo ważne jest aby w diecie znajdowały się codziennie odpowiednie proporcje wszystkich składników. Weganie często sięgają po suplementy witaminowe aby uzupełnić niedobory witaminy B12 i witaminy D, której mało jest zwłaszcza w porze jesienno zimowej kiedy brak słońca. W codziennej diecie jako źródło wapnia i witaminy B12 doskonale sprawdza się mleko sojowe i produkty z niego wytwarzane. W diecie są także rośliny strączkowe, liściaste, figi, orzechy czy glony. Podstawowym źródłem są produkty zbożowe i nasiona, soja soczewica, fasola, groch.
Rezygnacja z tradycyjnego sposobu żywienia opartego na spożywaniu różnorodnych produktów, a przede wszystkim mięsa i produktów mięsnych i przejście na weganizm nie może odbywać się w sposób nagły. Przejście na dietę wegańską powinno odbywać się przy stopniowym ograniczaniu mięsa i jego produktów. Bezpiecznie jest stopniowe zastępowanie mięsa na warzywa i produkty sojowe. Wskazane jest też aby zrezygnować ze smażenia produktów, a bardziej spożywania ich na surowo lub obgotowaniu.
Stopniowe przejście na weganizm pozwoli przyzwyczaić się organizmowi na zmiany żywieniowe, odpowiednio zbilansowana dieta konsultowana ze specjalistą może okazać się pozytywna dla naszego samopoczucia. Należy jednak pamiętać o zasadach żywieniowych jakie obowiązują w diecie wegetariańskiej.