Jak usunąć plamy z krwi

Uporczywe plamy mogą zniszczyć Twoje ulubione ubrania, ulubione ładne, odświętne obrusy, delikatną miękką pościel. Jednak większość plam można usunąć, aby chronić tkaninę. Jedną z takich trudnych plam są plamy krwi. Istnieje jednak sposób – właściwie kilka sposobów. Jak usunąć plamy krwi z tkaniny? Czym zmyć krew? Dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Czy plamy z krwi są trudne do usunięcia?

Plamy z krwi, takie jak plamy z trawy lub kawy, są prawdopodobnie jednymi z najczęstszych plam na naszych ubraniach lub urządzeniach. Możemy skaleczyć się podczas krojenia warzyw w kuchni, na przykład potykając się o wystający przedmiot, uderzając o krawędź stołu lub szafki, lub przewracając się na rowerze. Krew to niezwykle trudny przeciwnik, zwłaszcza gdy pada na lekkie tkaniny. Tworzy strukturę i związki, które wiążą włókna tak mocno, że pozostawiają przebarwienia nawet podczas czyszczenia najcięższych zabrudzeń. Warto wspomnieć, że sposób usunięcia tego zabrudzenia będzie różny w zależności od materiału pokrytego krwią, czy jest to krew ludzka czy zwierzęca. Będziesz także chciał zwrócić uwagę na to, czy brud jest świeży, czy też jest to kilkudniowa krew, która wyschła.

Jak usunąć świeże plamy z krwi?

Po zwilżeniu plamy krwi i wypłukaniu jej nałóż na nią umiarkowaną ilość detergentu lub wybielacza. W przypadku niewielkich plam zwykle wystarczy zwykły żel do prania – wetrzyj go delikatnie w tkaninę i odczekaj kilka minut. Przed użyciem detergentu do kolorowych tkanin upewnij się, że nie wpłynie to na trwałość kolorów tkaniny. Niektóre osoby mogą również użyć mydła do naczyń, które może skutecznie usunąć plamy krwi. Ważne jest, aby nie mieszać detergentów i środków czyszczących, ale wybrać jeden. Czasami zaparcia należy powtórzyć kilka razy, zwłaszcza gdy krew jest duża. Jeśli chcesz usunąć plamy krwi, zrezygnuj z prania w wysokiej temperaturze, suszarki bębnowej i żelazka. We krwi znajduje się białko, które w wysokich temperaturach wnika coraz głębiej we włókna tkaniny, przez co plama staje się trudniejsza do usunięcia.

Jak usunąć zaschnięte plamy z krwi?

Zaschnięta krew może wniknąć we włókna tkaniny, pozostawiając trudniejsze do usunięcia ślady. Zaschniętą warstwę krwi należy najpierw zeskrobać z materiału paznokciem lub pędzelkiem. Pozostawione plamy można usunąć na kilka sposobów. Jeśli zaschnięta krew pozostawi żółtawą plamę na tkaninie, będziesz potrzebować pasty z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Zmieszanie proszku z niewielką ilością wody, wcieranie w zabrudzone miejsce i pozostawienie na kilka minut powinno pomóc usunąć zażółcenie. Możesz także użyć nadtlenku wodoru. Nie pozostawiaj go na tkaninie przez dłuższy czas, wystarczy przetrzeć plamę nasączonym wacikiem i włożyć ubranie do płynu do prania. Nie stosować nadtlenku wodoru na kolorowe tkaniny ze względu na ryzyko usunięcia barwnika. Uważaj też na wybielacze, nie są one zalecane do bardzo delikatnych tkanin – mogą osłabić strukturę tkaniny. Jeśli domowe sposoby zawiodą, spróbuj profesjonalnych produktów radziemska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *