Jak usunąć stare plamy z kolorowych ubrań?

Plamy na naszych ubraniach, meblach, dywanach czy innych materiałach są wysoce niepożądane. Niestety, czasem po prostu nie da się ich uniknąć. Podczas jedzenia lub spędzania czasu na świeżym powietrzu często stwierdzamy, że mogą wyskoczyć w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Zapewne każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której nieoczekiwane plamy na ubraniu przysporzyły nam wiele dyskomfortu, a nawet stresu. Oczywiście plamy różnią się trwałością. Niektóre wymagają natychmiastowego leczenia, niektóre mogą odpaść dopiero po użyciu specjalnego środka czyszczącego, a niektóre nie wymagają specjalnych czynności czyszczących i po wyschnięciu można je zeskrobać paznokciem. Jednak jeśli chodzi o usuwanie plam, ważne jest, jakie jest źródło plamy.

Usuwanie plam przy pomocy sody oczyszczonej

Ubrania wykonane z delikatnych tkanin, takie jak przewiewne, lekkie sukienki czy letnie spódnice czy cienkie szorty, można potraktować sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona na plamy na ubraniach to jedna z najczęstszych metod barwienia, bezpieczna i zawsze warta wypróbowania w pierwszej kolejności. Nasze babcie już wiedziały, że soda to królowa kuchni, łazienki i całego domu. Poradzi sobie z trudnymi plamami na ubraniach, odkamienia lub wyczyści piekarnik. Plamy na kolorowych ubraniach potraktuj roztworem wody i sody oczyszczonej w proporcji: 4 łyżki sody: 1/4 szklanki wody. Nałóż mieszaninę na zabrudzone miejsca i odczekaj około 1 godziny. Po upływie tego czasu dokładnie umyj okolice plamy i pozostaw do wyschnięcia i po tym czasie możemy cieszyć się ubraniami bez plam i odbarwień.

Jak usunąć plamy enzymatyczne

Plamy z krwi to chyba jedne z najczęstszych plam na naszych ubraniach czy sprzęcie AGD. Możemy się skaleczyć podczas krojenia warzyw w kuchni, wpadnięcia w wystające przedmioty, wpadnięcia w krawędź stołu lub szafy, na przykład podczas szycia lub cięcia nożyczkami. Plaster może również odpaść podczas odpoczynku lub snu, pozostawiając krew na materacu. Powstaje więc pytanie, jak usunąć plamy krwi na kolorowych ubraniach?

  • Sól może również załatwić sprawę, jeśli nie możesz usunąć zaschniętej krwi. Będzie jednak używany nieco inaczej. Namocz ubranie w zimnej, osolonej wodzie. Stosujemy stosunek 3 łyżek soli na litr wody do tkanin normalnych i 1,5 łyżki soli na litr wody do tkanin delikatnych. Po zmoczeniu tkaniny uprać w pralce lub ręcznie.
  • Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak usunąć plamy krwi, jest skrobia. Aby usunąć plamy krwi, rozcieńcz zimną wodą i nałóż na zabrudzoną odzież. Czekamy, aż całkowicie wyschnie, a następnie usuwamy. Jest to dobra metoda, gdy na kanapie lub innych miejscach, z których nie można usunąć materiału, pojawiła się krew. Sekwencję tę należy powtarzać, aż plama zniknie z zanieczyszczonej powierzchni.
  • Plamy enzymatyczne, które są plamami białkowymi, obejmują plamy z krwi, trawy i czekolady. Aby je usunąć, musisz użyć odplamiacza zawierającego enzymy. Plamy białkowe i ludzki pot dobrze rozkładają proteazy. Jeśli na Twoich ubraniach pojawiały się tego typu plamy, warto wybrać odplamiacz enzymatyczny do tkanin BIO-BIEL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *