Rodzaje męskich butów. Jakie wybrać do Twojej stylizacji?

Obecnie znamy wiele rodzajów butów męskich i każdy z nich tak naprawdę nadaje się do innej stylizacji i na inną okazję. Obuwie to w końcu integralna część naszego outfitu, a nierzadko najważniejsza część, świadcząca o samym mężczyźnie. Dlatego też jeśli nie chcemy popełnić żadnego błędu, to dobrze będzie, jeśli w swojej garderobie będziemy posiadać kilka rodzajów butów, począwszy od tych nieformalnych adidasów, aż po klasyczne i uroczyste pantofle. Poniżej postaramy Cię przedstawić kilka najbardziej znanych rodzajów, które warto mieć w swojej szafie.

Oksfordy

Chyba najbardziej popularne stylowe buty męskie. Są bardzo uniwersalne i choć zazwyczaj są kojarzone z formalnymi wydarzeniami, to sprawdzą się również w przypadku casualowych marynerek czy koszul. W wersji klasycznej oksfordy nie posiadają żadnych zdobień, jednakże jeśli chcemy wyjśc bardziej na luzie to możemy załozyć oksfordy zwane wiedenkami, które mają zamkniętą przyszwę.

Eskarpiny

Są to buty o najwyższym stopniu formalności, dlatego też warto mieć przynajmniej jedną parę takiego obuwia. Co prawda nie spotykamy ich zbyt często, nie są one również często noszone, ale w naszym życiu przychodzą takie okazje, kiedy eskarpiny sprawdzą się idealnie. Ten rodzaj butów wyglądem nieco przypomina czułenka czy też lakierki – jest mocno lakierowany, w każdym przypadku czarny oraz na przyszwie ma zamocowaną rypsową kokardę.

Derby

Również bardzo popularne buty, zwane rónież angielkami. Również są to buty formalne, ale tak jak w przypadku oksfordów, możemy je przywdziać również w przypadku casualowych stylizacji. Od oksfordów odróżnia je fakt, że mają ortwartą przyszwę co czyni je też od razu mniej formalnymi. Bardzo dobrze pasują one na luźne i niezobowiązujące uroczystości, ale także na kolację w gronie rodziny czy znajomych.

Lotniki

Pod względem formalności są na podobnym poziomie jak derby. Wyróżnia je prostota i elegancja. Wykonane są one bowiem ze skóry litej, która jest zszyta jednym szwem na wysokości zapiętka. Możemy je założyć na wieczorowe okazje i uroczystości, jednakże są rzadziej spotykane niż poprzednicy.

Monki

Są to eleganckie, ale mniej klasyczne buty. Ich cechą wyróżniająca jest ozdobna klamra, która występuje zamiast sznurowadeł. Występują również w formie dwuklamrowej – wówczas ta druga obniża ich formalność. Bardzo dobrze pasują na mniej formalne spotkania i lunche, jednak możemy je również przywdziać do marynarki czy mniej uroczystego garnituru.

Brogsy

Tu mamy ciekawy przypadek, ponieważ broksy to często po prostu sposób ażurowania butów. Dlatego też mogą być nimi oksfordy, monki czy nawet trzewiki! Wszystko zależy od tego jak dane buty zostaną ozdobione. Pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie – im więcej zdobień, tym buty są mniej formalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *