Lekarz dermatolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju chorób skórnych, paznokci, włosów oraz leczeniem chorób wenerycznych i kosmetologią. Dermatolog podczas wizyty bardzo dokładnie bada skórę pacjenta aby postawić trafną diagnozę. Wszelkiego rodzaju zmiany skórne mogą być następstwem choroby wewnątrz organizmu może to być nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów, alergia, choroba zakaźna czy choroba weneryczna.
Dermatologia dzieli się na dwie grupy: dermatologię kliniczną i dermatologię doświadczalną. Kliniczna to przede wszystkim stawianie diagnozy i prowadzenie leczenia, doświadczalna zajmuje się dogłębnym badaniem struktury skóry, a także roli jaką wnosi do organizmu człowieka.
Wyróżniamy również dziedzinę dermatologi- wenerologię lekarz dermatolog z taką specjalnością leczy choroby przenoszone drogą płciową, kolejną dziedziną dermatologii jest kosmetologia zajmująca się poprawą i udoskonalaniem wyglądu skóry za pomocą kosmetyków oraz zabiegów o znikomej ingerencji w skórę pacjenta. Jest jeszcze bardzo popularna w obecnych czas dziedzina dermatologi jaką jest medycyna estetyczna. Medycyna estetyczna to przede wszystkim zabiegi inwazyjne oraz leki mające na celu poprawę kondycji skóry głównie celem jej odmłodzenia.
Jakie badania zleca dermatolog?
W gabinecie dermatologicznym pacjent przechodzi bardzo skrupulatne badanie zmian występujących na skórze. Lekarz spośród wszystkich zmian skórnych wybiera te, które jego zdaniem wyglądają niepokojąco. W tym celu używa przyrządu nazywanego dermatoskopem – urządzenie to posiada specjalnie wmontowane szkło powiększające co umożliwia szczegółowe przyjrzenie się zmianie i ewentualne postawienie diagnozy. Zazwyczaj aparat ten jest stosowany do badania zmian o charakterze barwnikowym.
W zależności od postawionej diagnozy lekarz zleca dalsze badania i tak jeśli zmiany na skórze są spowodowane alergią dermatolog zleca wykonanie testów alergicznych oraz wizytę u lekarza alergologa. Jeśli choroba skóry zdaniem dermatologa jest spowodowana nieprawidłowościami hormonalnymi lekarz zleca wykonanie testu na poziom hormonów, w przypadku podejrzenia grzybicy zlecane jest badanie mikrobiologiczne. Za chorobę skóry mogą być odpowiedzialne bakterie wtedy należy zbadać wymaz skorny.
Lekarz dermatolog jest w stanie zdiagnozować bardzo dużą ilość chorób skórnych tych powszechnie znanych i bardziej skomplikowanych, które trudniej jest zdiagnozować. Dla przykładu dermatolog pomaga nawet w leczeniu wszawicy, ale i świerzby, łupieżu, egzemy, opryszczki, trądziku, łojotokowe zapalenie skóry, a także o wiele groźniejsze choroby jak rak skóry i wiele innych.
Sposoby leczenia schorzeń dermatologicznych.
Od rodzaju rozpoznanej choroby zależy sposób leczenia może to być leczenie farmakologiczne : antybiotyki, leki antywirusowe, a także płyny, maści, żele, szampony. W niektórych przypadkach zwłaszcza przy przebarwieniach na skórze lekarz może zlecić zabieg laserem.
Dermatolog udziela również informacji w jaki sposób postępować w codziennej pielęgnacji skóry jeśli są na niej miejsca zmienione chorobowo. W niektórych przypadkach zmiany skórne mogą ulec zezłośliwieniu wtedy lekarz kieruje pacjenta na wycięcie skóry w obrębie objętym chorobom. Często stosowanymi zabiegami usuwającymi różnego rodzaju wykwity skórne jest zabieg: wymrażania ciekłym azotem , elektrokoagulacja, czy wyłyżeczkowanie.