Zalety i wady protez szkieletowych

Na rynku wraz z rozwojem protetyki mamy ogrom protez, które mogą być wykorzystywane w określonych sytuacjach i w zależności od potrzeb pacjenta. Jedną z nich jest proteza szkieletowa, która jest jednym ze sposobów uzupełnienia braków w jamie ustnej. Kiedy się ją wykorzystuje, oraz jakie ma zalety i wady dowiecie się czytając poniższy tekst…

Protezy szkieletowe to uzupełnienia protetyczne ruchome, które znajdują swoje zastosowanie w przypadku częściowych braków zębowych. Dzieje się tak chociażby na skutek próchnicy, chorób przyzębia czy też na skutek nieszczęśliwych wypadków. Niestety, utrata nawet jednego zęba może powodować powstanie negatywnych zmian w całym układzie. Na szczęście dzięki rozwojowi protetyki stomatologicznej, obecnie mamy ogromny wachlarz możliwości na odbudowę zębów i zastąpienie ich właśnie protezą szkieletową.

Warto również zaznaczyć, że dla młodszych osób poza protezą istnieją również inne rozwiązania takie jak implanty czy rekonstrukcja zębów.

Cena takiej protezy waha się od 1000 do 3000 złotych, oczywiście w zależności od wykorzystanego materiału do jej wykonania. Niestety, nie możemy również liczyć na refundację z NFZ. Sama proteza szkieletowa składa się z różnego rodzaju klamr utrzymujących ją na właściwym miejscu, oraz elementów podpierających, zaczepów i zatrzasków. Co ważne, dużą przewagą takich konstrukcji nad proteza całkowitymi (np. akrylowymi) jest fakt, że podczas jedzenia siła żucia przenoszona jest fizjologicznie i naturalnie, a nie jest w przypadku chwilę wcześniej wspomnianych bezpośrednio na błonę śluzową jamy ustnej. Ponadto w trakcie codziennego korzystanie również protezy szkieletowe są wygodniejszym rozwiązaniem. Taka proteza ma znacznie mniejsze rozmiary, dzięki czemu jest bardziej komfortowa. Na plus działa również jej stabilność. Mowa czy spożywanie posiłków są mniej uciążliwe.

Przed wizytą u protetyka powinniśmy udać się najpierw do stomatologa w celu sprawdzenia uzębienia i ewentualnego wyleczenia wszystkich zmian chorobowych i próchnicznych. Jeśli tę kwestię mamy załatwioną to przebieg wykonania i założenia protezy trwa zazwyczaj od trzech do pięciu wizyt. W tym czasie zostaje podjęta diagnoza i przedstawiony plan działania. Następnie zbierane są wyciski z wnętrza jamy ustnej, a następnie wysyłane do pracowni techniki dentystycznej. Tam na ich podstawie tworzone są odlewy gipsowe. Na następnej wizycie dokonywana jest kontrola metalowego szkieletu oraz wybierany jest odpowiedni odcień koloru zęba lub zębów do protezy. Na końcu zostaje wykonana kontrola próbnej protezy i jeśli jest wszystko dobrze otrzymujemy protezę właściwą. Należy pamiętać by w czasie jej użytkowania regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wizyty kontrolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *